Jakie dania na weselu – tradycyjne czy nowoczesne

/

Wybór manu weselnego wcale nie je kwestią oczywistą, bowiem oprócz upodobań Państwa Młodych i gości, należy też wziąć pod uwagę charakter wesela oraz jego styl przewodni. Oczywiście, istnieje nieskończenie wiele rodzajów menu weselnych, jednak generalnie rzecz biorąc, można podzielić je na dwie kategorie: tradycyjne oraz nowoczesne.

Każda z opcji posiada swoich zwolenników, więc nie chodzi o to, by udowadniać, która jest lepsza – warto natomiast rozważyć, która będzie bardziej właściwa w naszym, konkretnym przypadku.

Jeżeli organizujemy wesele na wsi czy w małym miasteczku, lepiej będzie postawić na kuchnię bardziej tradycyjną, ponieważ większość naszych gości właśnie takiej się spodziewa, zaś lokalne firmy cateringowe w takich właśnie daniach się specjalizują. Oczywiście, nie oznacza to, że musimy pozostać przy nudnej klasyce, jak rosół, schabowy i ziemniaki. Tradycyjne dania kuchni polskiej powinny jednak pozostać bazą, którą, jeżeli mamy ochotę, możemy uzupełnić o nietypowe dodatki, jak np. ciekawie podane warzywa. Warto też uwzględnić to wszystko, co stanowi o kolorycie danego regionu, więc jeśli organizujemy wesele np. na Śląsku, zamiast ziemniaków podajmy kluseczki śląskie, co goście z pewnością odczytają jako miły, regionalny akcent.

Jeżeli natomiast organizujemy wesele w dużym mieście, w nowoczesnym lokalu, możemy śmiało popuścić wodze wyobraźni i zdecydować się na kuchnię nowoczesną, międzynarodową, a nawet molekularną. Jeśli chcemy zrobić wrażenie na gościach, ale nie możemy zdecydować się na żaden konkretny styl, najbardziej optymalnym wyborem będzie kuchnia włoska. Dominujące w niej smaki najlepiej komponują się z polskimi tradycjami, a jednocześnie są to dania znacznie lżejsze, niż te z kuchni polskiej. Wszystko to sprawia, ze właśnie kuchnia włoska, albo szerzej mówiąc, śródziemnomorska, jest ulubiona przez większość Polaków.

Pamiętajmy też, że wybór pomiędzy kuchnią nowoczesną a tradycyjną pociąga za sobą kolejne reperkusje; w kuchni tradycyjnej zawsze wstąpi kilka ciepłych posiłków, zwykle podawanych co kilka godzin. Natomiast w przypadku kuchni nowoczesnej niekoniecznie musimy trzymać się tego schematu – coraz częściej bowiem na tego typu weselach dominuje tzw. styl bankietowy, w którym biesiadę rozpoczyna ciepły, dwudaniowy obiad, a następnie goście mają swobodny wybór, mogąc o dowolnej porze raczyć się ciepłym lub zimnym bufetem, na bieżąco uzupełnianym przez obsługę.

Schody zaczynaj się w momencie, gdy jedno z Państwa Młodych, a co za tym idzie – również część gości, pochodzi z zupełnie innego kręgu kulturowego. W takim przypadku elegancko będzie uwzględnić w menu weselnym obie kultury. Pamiętajmy jednak, by nie silić się na całkowicie egzotyczne menu, ponieważ może to skończyć się małą katastrofą. Przede wszystkim, egzotyczne dania, przygotowywane z zakupionych w Polsce potraw, mogą smakować nieco inaczej, niż w kraju pochodzenia. Po drugie, pamiętajmy o „polskiej” części gości, którym niekoniecznie przypadną do gustu nieznane smaki i potrawy. W przypadku wesela międzynarodowego najlepiej jest więc trzymać się złotego środka i podawać naprzemiennie potrawy polskie i egzotyczne. Pamiętajmy, by uwzględnić osoby, którym nawet taki kompromis może nie przypaść do gustu. Warto więc mieć w zapasie „menu ratunkowe” dla osób starszych czy dzieci, które niekoniecznie zachwycą się naszym sushi i z pewnością docenią możliwość zamówienia zamiast niego tak prozaicznej rzeczy jak filet i ziemniaki.