Jak wybrać zaproszenia ślubne

/

Zaproszenia ślubne to pierwsza zapowiedź tego, jak będzie wyglądało nasze wesele. Ich rolą jest nie tylko poinformowanie zaproszonych gości, gdzie i kiedy mają się stawić, ale również w prowadzenie ich w klimat, jaki chcemy stworzyć na naszym weselu. Zaproszenia mogą bowiem być bardzo różne: klasyczne, przekorne. Romantyczne, nowoczesne itd. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Podstawy

Przede wszystkim, zaproszenia nie mogą zawierać błędów ani literówek. Kiedy zapraszamy 20 osób, błędy raczej nam nie umkną, ale kiedy będzie ich 200, łatwo poprzestawiać literki w nazwisku czy nawet pomylić imię czyjejś osoby towarzyszącej. Dlatego zawsze należy trzymać się zasady, że treść zaproszeń sprawdzamy wspólnie,  potem... jeszcze raz, każde z osobna.

Nas styl

Poza tym, pamiętajmy, ze zaproszenia stanowią naszą wizytówkę: są pierwszą, oficjalną, wspólną formą przedstawienie Państwa Młodych jako pewnej całości. Dlatego charakter i styl zaproszeń powinien odpowiadać obu stronom, a także w pewien sposób obrazować nasz podejście do życia, małżeństwa oraz tradycji Jeśli jesteśmy z natury przekorni, lubimy iść pod prąd i łamać schematy, powinno to znaleźć odbiciew wybranych przez nas zaproszeniach – i przeciwnie, jeśli cenimy sobie tradycje i elegancję, zaproszenia powinny być utrzymane w tym właśnie tonie.

Motywy

Jeśli na weselu wybraliśmy pewien motyw, powinien on powtórzyć się na zaproszeniach – wówczas całość będzie wyglądała znacznie bardziej stylowo i elegancko. Jeżeli więc organizujemy przyjęcie weselne w starym dworku, zaproszenia mogą być również „starodawne”, ale jeśli dominującym motywem naszego wesela będzie coś innego, np. kolor niebieski, lepiej będzie wybrać zaproszenia z elementami w tym właśnie kolorze.

Dodatkowe informacje

Na zaproszeniach weselnych, poza oczywistymi informacjami, dotyczącymi daty, miejsca i godziny, warto też umieścić informacje dodatkowe. Mogą one dotyczyć specjalnych próśb do gości, np. propozycji zamienienia kwiatów na kupony totolotka. Częstym trendem jest prośba o zamianę kaiwtów na zabawki dla dzieci z domów dziecka lub o karmę dla zwierząt, którą później Młoda Para przekaże schronisku dla zwierząt.

Dodatkowe gadżety

Zaproszenie weselne wcale nie musi mieć formę kartonika umieszczonego w kopercie. Równie dobrze można wyjść poza schemat i pokusić się o zaproszenia w formie... pudełeczek, w których umieścimy eleganckie słodycze, np. trufle. Możemy też zdecydować się na zaproszenia w postaci niewielkich przedmiotów – szczególnie, jeśli będą one miały jakiś związek z którymś z Państwa Młodych lub z motywem przewodnim wesela.