Dodatki do sukni ślubnej jak dobrać

/

Suknia ślubna stanowi jeden z najbardziej reprezentacyjnych i najważniejszych elementów ślubu oraz wesela. Nie należy jednak zapominać, ze suknia to jedynie baza – jej rzeczywisty charakter tworzą bowiem dodatki, które mogą całkowicie zmienić całokształt wyglądu Panny Młodej. Czym zatem powinniśmy się kierować, wybierając dodatki do sukni ślubnej?

Elementy „obowiązkowe”

Suknia ślubna może mieć wiele rozmaitych dodatków, są jednak takie, bez których wręcz trudno wyobrazić sobie ślub. Do tej kategorii należą przede wszystkim bukiet ślubny oraz  tak podstawowy element, jak buty. Wszystkie te dodatki powinny w jakiś sposób korespondować ze stylem oraz kolorystyką sukni ślubnej, coraz częściej zdarza się bowiem, że poza tradycyjnymi barwami, jak biel, śmietanka czy écru, suknie ślubne posiadają elementy w intensywnych kolorach, jak błękit, zieleń, czerwień czy nawet czerń. Jeżeli ten kolor powtórzy się w bukiecie lub biżuterii, całość będzie prezentować się znacznie lepiej oraz bardziej elegancko. Warto też zauważyć, iż intensywne kolory na sukni ślubnej powodują, ze buty wcale nie muszą być białe. Jest to bardzo dobra wiadomość, bowiem, w odróżnieniu od typowo „ślubnego” obuwia, będzie można używać ich również w innych sytuacjach. Pamiętajmy również, że buty powinny być nie tylko dopasowane kolorystycznie, ale przede wszystkim wygodne. Warto zakupić je odpowiednio wcześnie i przez przynajmniej kilka dni rozchodzić – w przeciwnym wypadku, zachodzi spora obawa, iż, podobnie, jak w sztuce Wyspiańskiego, skończymy wesele na bosaka.

Okrycia wierzchnie

Jeśli ślub i wesele obywają się w zimie, wczesną wiosną lub późną jesienią, musimy wziąć pod uwagę fakt, że w kościele może być bardzo chłodno. Co prawda, emocje mogą rozgrzewać Pannę Młodą, ale nie aż tak, by wytrzymała przez godzinę w cienkiej sukni, podczas gdy goście będą w płaszczach, a przynajmniej w garniturach. Warto więc zatroszczyć się o jakieś okrycie wierzchnie – może to być elegancki płaszczyk, etola z futerka czy nawet bolerko. I znów – w zależności od kolorów, występujących na sukni i w bukiecie, okrycie wierzchnie niekoniecznie musi być białe, ani nawet jasne. Ważne, by wpisywało się w przyjętą przez nas paletę barw i nie sprawiało wrażenia, że jest elementem przypadkowym.

Biżuteria

Biżuteria stanowi niezmiernie ważny dodatek do każdego stroju – nie tylko w dniu ślubu. O tym, jaka biżuteria będzie najbardziej odpowiednia w naszym przypadku, powinniśmy zadecydować w salonie ślubnym – nawet, gdy nasza suknia już się szyje, warto wrócić do salonu z zakupioną biżuterią i przymierzyć na modelowym egzemplarzu, jak dana kolia czy naszyjnik będą się prezentować. Należy przy tym pamiętać o żelaznej zasadzie, cały naszyjnik znajduje się albo na sukni, albo na dekolcie. Jeśli jego długość jest taka, że wisiorek trafi dokładnie na dekolt, będzie źle się prezentować, a co gorsza, będzie wpadał do środka, co ani nie jest przyjemne, ani nie wygląda estetycznie.

Drugą istotną rzeczą jest równowaga; pamiętajmy, że zarówno zbyt skromna, jak i zbyt bogata biżuteria nie będzie prezentować się elegancko. Aby więc trafić w złoty środek, najlepiej jest trzymać się zasady, że im bardziej ozdobna jest sam suknia, tym skromniejsza powinna być biżuteria, i na odwrót: im skromniejsza suknia, tym bardziej możemy zaszaleć z oryginalną i efektowną biżuterią.